Lemon Mix är en lättanvänd citronbas som gör det enkelt att ge drinkar en frisk, välbalanserad syra och en naturlig citrussmak. Med den här pulvermixen kan du snabbt blanda till en färdig citronlösning utan att behöva pressa färska citroner, vilket sparar både tid och arbete bakom baren eller i köket.
Pulvret löses snabbt upp i vatten och ger en jämn konsistens som fungerar utmärkt i både cocktails och alkoholfria drycker. Blanda innehållet med 75 cl vatten för att få en färdig citronmix som är redo att användas direkt.
Lemon Mix är ett utmärkt val till klassiska drinkar som Whiskey Sour, Tom Collins, Vodka Sour, Lemon Drop och Margarita, men passar lika bra i hemmagjord lemonad, mocktails och andra svalkande drycker där en frisk citronton lyfter smaken.
Utöver drinkar fungerar mixen även utmärkt i matlagning och bakning. Använd den i exempelvis desserter, glasyrer, frosting eller andra recept där du vill tillföra en tydlig och fräsch citronsmak.
Den smidiga pulverformen tar minimalt med plats i skafferiet, har lång hållbarhet och gör att du alltid har en pålitlig citronbas nära till hands när inspirationen slår till.
Användningsområden:
- Whiskey Sour
- Tom Collins
- Vodka Sour
- Lemon Drop
- Margarita
- Lemonad och alkoholfria drinkar
- Bakning, desserter och frosting
Specifikationer:
- Innehåll: 50 g pulver
- Blandas med: 75 cl vatten
- Förvaring: Torrt och svalt
- Användning: Cocktails, mocktails, bakning och matlagning